Sport

Powiat Bielski ze względu na położenie oraz walory turystyczne jest doskonałym miejscem do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, zarówno zimą jak i latem. Na obiektach sportowych powiatu organizowane są imprezy sportowe i rekreacyjne rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej wspierane przez władze samorządowe oraz sponsorów. Ogromną satysfakcją napawa rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej co sprzyja uprawianiu sportu i rekreacji wśród młodzieży jak i dorosłych. Dzięki nowej infrastrukturze sportowej powiat bielski przyciąga sportowców i turystów z całej Polski. Doskonałym przykładem jest otwarty w 2012 roku Kompleks tras do narciarstwa biegowego na Magurce, który to obiekt wygrał w swojej kategorii w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". W gminie Jasienica został oddany do użytku Kompleks Sportowo-Kulturalno-Rekreacyjny. W skład kompleksu wchodzą 4 pełnowymiarowe boiska do gry w piłkę nożną, plac zabaw dla dzieci z miejscem do biesiadowania i grillowania w większym gronie na świeżym powietrzu oraz amfiteatr. Na terenach byłej żwirowni w Kaniowie został otwarty nowoczesny Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji. Na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego znajdują się dwa boiska do siatkówki plażowej, dwa boiska do kajak-polo wraz z pomostami, plac zabaw dla dzieci, basen z podwieszanym dnem oraz plaża, a także zaplecze sanitarne z prysznicami
i małą gastronomią, liczne ścieżki spacerowe oraz pole kempingowe.
Znaczącą rolę w życiu sportowym naszego powiatu odgrywa Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Dzięki istniejącym tam obiektom sportowym i nowoczesnym skoczniom do Szczyrku na zgrupowania przyjeżdża kadra Polski w różnych dyscyplinach sportu. Odbywają się też na terenie COS-u liczne imprezy krajowe i międzynarodowe. Jest to przykład dobrej promocji Szczyrku i całego naszego powiatu.

W powiecie bielskim funkcjonuje 80 klubów sportowych oraz Powiatowy  Szkolny Związek Sportowy działający w zakresie organizacji sportu szkolnego w powiecie. Doniosłą rolę edukacyjną w kształceniu młodych sportowców w naszym powiecie spełniają Szkoły Mistrzostwa Sportowego w sportach zimowych w Buczkowicach oraz w kajakarstwie i w judo w Czechowicach-Dziedzicach. Z powiatu bielskiego wywodzi się kilkunastu wybitnych olimpijczyków w różnych dyscyplinach sportowych.

„Sport i nieodłącznie związaną z nim rywalizację bez wątpienia można uznać za fenomen, bez którego świat byłby o wiele uboższy”- to słowa naszego Papieża Jana Pawła II. Zatem zapraszamy do uprawiania sportu i rekreacji w klubach sportowych i na obiektach w Powiecie Bielskim.