• „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!

Wilamowickie jubileusze kapłańskie

09 Kwi 2013

To tutaj od 36 lat posługę kapłańską sprawuje ksiądz Prałat Michał Boguta, to tutaj od lat rezyduje kanclerz kurii Diecezjalnej ksiądz Infułat Stanisław Dadak.
W drugą niedzielę wielkanocną w Święto Miłosierdzia Bożego wspomniani księża sprawują dziękczynną Mszę świętą w 45 lecie swojej kapłańskiej posługi. Do księży jubilatów kieruje list Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko- Żywieckiej Tadeusz Rakoczy który pisze m.in.:
Jako biskup Kościoła Bielsko- Żywieckiego dziękuję księdzu infułatowi za pełną poświęcenia i kompetencji służbę na stanowisku kanclerza naszej Kurii Diecezjalnej. Księdzu Prałatowi wyrażam wdzięczność za wszelkie dobro którym ubogaca parafię wilamowicką jako proboszcz i dekanat jako dziekan.
O jubileuszach swoich kapłanów nie zapomnieli parafianie licznie uczestnicząc, we wspomnianej Mszy św. Przybyli dzieci z przedszkola i szkoły, młodzież wraz z nauczycielami z gimnazjum, strażacy OSP, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, reprezentanci klubów i zespołów regionalnych oraz zastępca burmistrza Wilamowic Stanisław Gawlik, który do zwracając się do jubilatów powiedział: Podwójnie dziękujemy Opatrzności Bożej, najpierw za to, że przed 45-ciu laty przyjęliście Święcenia Kapłańskie z rąk jakże umiłowanego dziś Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II, a drugi raz za to, że w 1977 roku, Księże Proboszczu, stanąłeś wśród Nas w Wilamowicach.   Patrząc z perspektywy 36 lat Twojej posługi kapłańskiej nie sposób wymienić wszystkich Twoich dokonań. Budowa i wystrój naszego Sanktuarium, niezłomna wola i wiara w kanonizację naszego rodaka, św. abp. Józefa Bilczewskiego. Twoja praca duszpasterska i społeczna została już doceniana wieloma wyróżnieniami, choćby wspomnieć nagrodę Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina, czy tytuł kustosza naszego Sanktuarium.   Dzisiaj dziękujemy za dar przyjaźni i za to także, że zamieszkał wśród nas zacny i wrażliwy człowiek, gorliwy kapłan ks. Infułata Stanisława Dadak, Kanclerz Diecezji Bielsko-Żywieckiej, za którego obecność wśród nas dziękujemy.
Gratulacje dostojnym jubilatom przekazały także władze powiatu bielskiego – starosta Bielski Andrzej Płonka i radny powiatu bielskiego Jerzy Kubik, którzy podziękowali księżą za wkład w rozwój nie tylko lokalnego kościoła, ale także samych Wilamowic i powiatu bielskiego.
Wzruszające były słowa gratulacji czteroletniej dziewczynki z ochronki, która zwracając się do księży jubilatów powiedziała:
Dzisiaj słówka już nie chwyca, bo z nich pustka, frazes wieje,
Dziś się tylko czyny liczą, tylko one piszą dzieje.
Za ochronkę dziękujemy, bo to wyczyn jest nie lada.
I odejdą z tą ufnością, że modlitwa wszystko sprawi
A Bóg zacnym jubilatom, Łaską swą pobłogosławi.
W związku z niedawną ósmą rocznicą śmierci Błogosławionego Jana Pawła II na koniec dziękczynnej mszy św. młodzież z miejscowego gimnazjum wystawiła przedstawienie ukazujące piękny i wielki pontyfikat Papieża Polaka, a ksiądz jubilat M. Boguta poinformował parafian, że do Warszawy udaje się delegacja z Wilamowic, by z rąk Nuncjusza Apostolskiego odebrać dekret ustanawiający patrona dla miasta Wilamowice. Patronem oczywiście ustanowiony został św. Józef Bilczewski. Będzie to historyczne wydarzenie dla miasta, powiatu i całej diecezji.

Jarosław Jesionka

{rokbox title=|Wilamowickie jubileusze kapłańskie| album=|myalbum|}images/2013/jublileuszwilamowice/*.jpg{/rokbox}