• „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!

Nominacja do Nagrody im. księdza Londzina

07 Lis 2019

Samorząd gminy Jasienica do tegorocznej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londizna nominował Marię Szubert.

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Iłownicy. Prowadzi szkolny zespół muzyczny, pracując z miejscową uzdolnioną muzycznie młodzieżą. Uczy gry na powszechnie dostępnych instrumentach, fletach, dzwonkach, metalofonach i keydoardach. Zajęcia prowadzi nieprzerwanie od 33 lat z kolejnymi rocznikami młodzieży. Organizuje także Szkolne Konkursy Gwary.

W 2015 roku założyła zespół "Szwarne Dziecka", który regularnie powiększa repertuar, uzupełnia też gromadzone stroje ludowe i coraz częściej występuje na imprezach szkolnych, środowiskowych, podczas akcji charytatywnych. Co roku zespół bierze udział w organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy Konkursie Kolęd i Pastorałek oraz w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych SAGA, zdobywając wysokie miejsca. Szkolny zespół pod przewodnictwem Marii Szubert wystąpił również na Śląskim Śpiewaniu w Koszęcinie.

Maria Szubert kieruje także Zespołem Regionalnym "Jasieniczanka". Z zespołem, który w roku ubiegłym obchodził 30 -lecie istnienia, związana jest od chwili jego powstania – od 1988 roku, początkowo jako akordeonistka. W 2010 roku wraz z członkami kapeli zespołu założyła kwartet muzyczny. W 2014 roku objęła kierownictwo zespołu "Jasieniczanka". Zespół bierze udział w regionalnych przeglądach, w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, w licznych konkursach. Do wielkich sukcesów "Jasieniczanki" należą przede wszystkim występy w corocznych Regionalnych Przeglądach Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza, organizowanym w Koszęcinie przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Związek Górnośląski. W 2015 roku Zespół zdobył I miejsce, w 2016 główną nagrodę Grand Prix i statuetkę Szczyglika. W 2017 roku w Koszęcinie "Jasieniczanka" pod kierownictwem Marii Szubert wywalczyła I miejsce w Europejskim Konkursie "Rozśpiewany Śląsk" , a w tym roku II miejsce na Śląskim Śpiewaniu.