• „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!

Mam zawód - mam pracę

03 Kwi 2013
W ubiegłym roku na osoby z wykształceniem zawodowym czekało ich 50 tys.* A ponieważ  - według prognoz – w najbliższych latach ta tendencja ma się utrzymać, dobrym sposobem na pewną przyszłość jest szkolnictwo zawodowe.

W ramach działań podejmowanych na rzecz poprawy wizerunku szkolnictwa zawodowego w regionie, Samorząd Województwa Śląskiego realizuje projekt „Mam zawód – mam pracę w regionie”, w ramach którego organizuje w każdym z czterech subregionów województwa Targi Pracy i Edukacji. Adresowane są one do gimnazjalistów i uczniów szeroko rozumianych ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, jak również pracodawców. Podczas Targów zaprezentują się m.in. zasadnicze szkoły zawodowe, technika, wyższe uczelnie oraz pracodawcy.

Z uwagi na to, że ponad 41 tys. uczniów gimnazjów w woj. śląskim w tym roku zdecyduje o wyborze dalszego kierunku kształcenia, warto, by uczeń, podejmując decyzję, uwzględnił swoje zainteresowania, pasje i predyspozycje. Taką możliwość dadzą chociażby konsultacje z doradcą zawodowym, który swoją pomoc zaoferuje odwiedzającym Targi. W programie znajdą się m.in. ciekawe warsztaty tematyczne (np. jak dobrze zaprezentować się pracodawcy) czy konkursy z nagrodami.

„Targi adresowane są przede wszystkim do młodzieży kończącej naukę w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych (zasadniczych szkołach zawodowych oraz technikach) i wchodzącej na rynek pracy, a także uczniów szkół gimnazjalnych stojących przed wyborem kolejnego etapu kształcenia. Pracodawcy z kolei będą mieli okazję do przedstawienia oczekiwań wobec przyszłych pracowników, jak również możliwość znalezienia kandydatów na staże czy praktyki” – tłumaczy Mariusz Kleszczewski, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Według danych urzędów pracy, mimo kryzysu, w wielu zawodach wciąż jest więcej ofert niż rąk do pracy. Firmy potrzebują m.in. dekarzy, tynkarzy, zbrojarzy czy posadzkarzy. Coraz większe trudności sprawia znalezienie spawaczy, elektryków i operatorów ciężkiego sprzętu.

Prawie 82 tys. uczniów uczących się w zasadniczych szkołach zawodowych i technikach w woj. śląskim szuka praktyk, staży, a przede wszystkim przyszłej pracy. Targi, dzięki uczestnictwu w nich pracodawców i uczniów, zwiększą z jednej strony szansę na znalezienie miejsca praktyki, stażu, a nawet pracy, z drugiej – fachowego pracownika.

Udział w Targach jest bezpłatny zarówno dla odwiedzających, jak i wystawców.

TERMINARZ TARGÓW:
•    5 kwietnia 2013 r. – Zabrze, Hala MOSiR, ul. Matejki 6 (godz. 10.00-14.00)
•    9 kwietnia 2013 r. – Częstochowa, Akademickie Centrum Kultury i Sportu, Al. Armii Krajowej 23/25 (godz. 10.00-14.00)
•    12 kwietnia 2013 r. – Bielsko-Biała, Hotel Dębowiec, Al. Armii Krajowej 220 ( godz. 10.00-14.00)
•    24 kwietnia 2013 r. – Rybnik, Hala Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, ul. Św. Józefa 30 (godz. 10.00-14.00)

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.e-zawodowcy.eu

Targi Pracy i Edukacji organizowane są w ramach projektu „Mam zawód – mam pracę w regionie” realizowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz 30 powiatów i miast na prawach powiatu z całego województwa.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

* Na podstawie: Monitoring zawodów nadwyżkowych i deficytowych w województwie śląskim, dane WUP w Katowicach 2012