• „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!

Nowe linie pasażerskie PKS - u

03 Wrz 2019

W siedzibie Beskidzkiego Związku Powiatowo Gminnego na obszarze zajezdni PKS w Bielsku-Białej SA wojewoda śląski Jaroslaw Wieczorek i sekretarz stanu w Ministerstwie Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed przekazali na ręce Przewodniczącego Radosława Ostałkiewicza umowę zawartą między Skarbem Państwa a Beskidzkim Związkiem  Powiatowo-Gminnym na organizację przewozów autobusowych na liniach podmiejskich na terenie Powiatu Bielskiego.

W uroczystym przekazaniu umowy oprócz wojewody udział wzięli wójtowie i burmistrzowie gmin tworzących związek, tj. burmistrz Wilamowic Marian Trela, wójt Porąbki Paweł Zemanek, wójt Buczkowic Józef Caputa, a także wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński i członkini Zarządu Powiatu Barbara Adamska. Swoją umowę na ten sam cel odebrał starosta cieszyński Mieczysław Szczurek.

Przewodniczący R. Ostałkiewicz powiedział, że przekazane pieniądze będą dobrze spożytkowane na nowe linie pasażerskie, na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dziennie PKS wykonuje ponad 550 kursów, rocznie to 3 mln km. Gminy do komunikacji publicznej dopłacają 9 mln w skali roku

Na zadanie objęte umową BZPG otrzymał blisko 600 tysięcy złotych z tzw. Funduszu PKS-owego, czyli Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Kwota ta pozwoli na przeorganizowanie i wzmocnienie 15 linii komunikacyjnych w każdym zakątku powiatu, a będą to:
1) Bielsko-Biała D.A. - Hecznarowice - Bielany Kościół;
2) Bielsko-Biała D.A. - Łodygowice - Pietrzykowice;
3) Bielsko-Biała D.A. - Jasienica – Chybie Centrum;
4) Bielsko-Biała D.A. -Szczyrk Biła - Szczyrk Biały Krzyż;
5) Bielsko-Biała Hałcnów Granica - Pisarzowice Harszówki 1 - Kęty ZML;
6) Czaniec Górny Granica - Bielsko-Biała D.A. - Jaworze Centrum;
7) Bielsko-Biała D.A. - Rybarzowice przez Wilkowice Skrzyżowanie;
8) Bielsko-Biała D.A. - Rybarzowice przez Buczkowice Skrzyżowanie;
9) Bielsko-Biała D.A. - Kaniów Krzyż;
10) Bielsko-Biała D.A. - Dankowice RSP - Bielsko-Biała D.A.;
11) Dankowice RSP - Kaniów Przejazd - Czechowice-Dziedzice Kontakt;
12) Czechowice-Dziedzice KWK Silesia - Kaniów Skrzyżowanie – Bestwinka Skrzyżowanie;
13) Bielsko-Biała D.A. - Rybarzowice Centrum przez Szczyrk Solisko, Wilkowice Sklep;
14) Bielsko-Biała D.A. - Iłownica Centrum przez Grodziec, Bielowicko, Międzyrzecze;
15) Bielsko-Biała D.A. - Czaniec Skrzyżowanie przez - Hecznarowice- Kozy Centrum - Bestwina Kościół.

tekst i foto: J. Jesionka