• „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!

Karp króluje w Kaniowie

22 Sie 2019

Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” funkcjonuje na terenie powiatu bielskiego już od 40 lat! Okazją do świętowania jubileuszu było coroczne Święto Karpia Polskiego, które na stałe wpisało się w harmonogram imprez plenerowych gminy Bestwina. Impreza tradycyjnie obyła się na terenach rekreacyjnych w Kaniowie. W ramach jej trwania zorganizowano zawody wędkarskie, podczas których zmierzyło się 80 wędkarzy. Rywalizacja rozpoczęła się już o godzinie 6 rano. W tym roku laureatem zawodów został Ryszard Kwak, który złowił w sumie 6,3 kg ryb. Na drugim miejscu znalazł się Marcin Strempel z wynikiem 4,91 kg, a miejsce trzecie przypadło Aleksandrowi Golikowi, który złowił 3,69 kg ryb.

Podczas części oficjalnej imprezy wręczono nagrody oraz statuetki dla zwycięzców zawodów, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Była to również okazja do podsumowania 40-lat prężnej działalności Stowarzyszenia „Kaniowski Karp Królewski”, uhonorowania jego najaktywniejszych członków oraz złożenia okolicznościowych życzeń. Obecne na wydarzeniu członkinie Zarządu Powiatu: Barbara Adamska oraz Dorota Nikiel wręczyły pamiątkową statuetkę w formie ryby prezesowi stowarzyszenia Romanowi Sasowi oraz pogratulowały dotychczasowych dokonań.

Historia stowarzyszenia sięga roku 1979. Wówczas powstała sekcja wędkarska, działająca przy LKS „Przełom” Kaniów, która od początku aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym regionu. W roku 2015 r. rozpoczęto starania o nadanie jej większej niezależności prawnej i w związku z tym powołano do życia Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski”, które kontynuuje tradycje pierwotnej sekcji i zrzesza 366 członków. Jego patronem został kaniowski pionier hodowli karpia Adolf Gasch. Głównym obszarem działalności organizacji jest inicjowanie wędkarstwa jako racjonalnej formy wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców gminy Bestwina, krzewienie idei ochrony naturalnego środowiska wodnego, rekultywacja obszarów poprzemysłowych, w tym akwenów wodnych powstałych wskutek działalności górniczej oraz ich ochrona i racjonalne użytkowanie.

Podczas imprezy na scenie zaprezentowali się: Kapela Biesiadna „Talizman”, Marek Szołtysek wraz z zespołem oraz duet Halina Benedyk i Marco Antonelli. Odbył się również pokaz sztucznych ogni, po którym w najlepsze trwała zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu „Puls Music”. Dla uczestników imprezy zapewniono bogato wyposażony bufet, ale największą popularnością cieszyły się jak zawsze wędzone karpie. Wszyscy ze smakiem raczyli się pysznymi rybami, bo jak mawiają okoliczni mieszkańcy: najlepsze karpie pochodzą z Kaniowa !

Tekst: Magdalena Wróbel-Zyzańska

Foto: Sławomir Lewczak