• „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!

Ekologiczne oszczędności Szpitala Pediatrycznego

13 Sie 2019

10 tysięcy zł oszczędności przyniosły w pierwszym półroczu ekologiczne inwestycje Szpitala Pediatrycznego w postaci baterii solarnych na dachu pawilonu nr 2 oraz ogniw fotowoltaicznych na dachu pawilonu nr 5.

Solarne baterie na dachu pawilonu nr 2 zamontowano jesienią 2014 roku, a służą one do podgrzewania używanej w szpitalu wody. Ogniwa fotowoltaiczne na dachu pawilonu nr 5 pojawiły się pod koniec 2016 roku, w ramach gruntownej modernizacji tego obiektu. One produkują energię elektryczną. Zajmują 144 metry kwadratowe powierzchni i mają moc 24 kilowatów. - Inwestycje te przynoszą naszemu szpitalowi wymierny skutek ekonomiczny w postaci niższych rachunków za energię. Ale dają one również efekt ekologiczny, gdyż dzięki nim korzystamy z ekologicznej, tak zwanej zielonej energii powstałej z wykorzystania promieni słonecznych i tym samym ograniczamy wykorzystanie energii pochodzącej ze spalania węgla. Dlatego też zarówno na instalację baterii solarnych jak i na montaż ogniw fotowoltaicznych otrzymaliśmy finansowe wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Oszczędności jakie przynoszą szpitalowi solarne baterie oraz ogniwa fotowoltaiczne nie są bynajmniej symboliczne. W 2017 roku wyprodukowana przez te urządzenia energia miała wartość 17 697 zł, w roku 2018 było to 19 279 zł, a w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wartość tej energii wyniosła 10 285 zł.

J.J.