• „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!
UWAGA!
Nieodpłatna Pomoc Prawna – punkt w gminie Wilkowice
będzie czynny w dniach
14.08.2019 - dyżur w godzinach 10:00 – 18:00
16.08.2019 - nieczynne

Wernisaż prac rzeźbiarza Stanisława Kwaśnego

12 Lip 2019

Wczoraj w galerii Sztuki Regionalnej Regionalnego ośrodka Kultury w Bielsku - Białej miał miejsce wernisaż wystawy Tajemnica Stworzenia według Stanisława Kwaśnego.

Licznie zgromadzonych gości powitał dyrektor ROK-u Lesław Werpachowski.

Uroczystość miała szczególną oprawę. Była muzyka, taniec, przemyślenia folklorysty Józefa Brody na temat przyrody, człowieka i współczesnego świata, a także serdeczne gratulacje i życzenia pełne wzruszeń i życzliwości. W imieniu starosty bielskiego gratulacje autorowi prac złożyła Jolanta Konior kierownik Biura Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystki.

Na wspaniałą oprawę wernisażu i moc składanych życzeń w pełni zasługuje wyjątkowy talent Stanisława Kwaśnego, mieszkańca Mesznej, który jest twórcą ludowym, posiadającym ogromny talent i wrażliwość. Spod jego dłuta wychodzą kolorowi święci, pyzate i uśmiechnięte aniołki, Chrystus frasobliwy, wizerunki Matki Bożej, kapliczki i szopki.

Wystawa prezentuje dorobek życia Stanisława Kwaśnego, rzeźby w drewnie i kamieniu oraz plastykę obrzędową, czyli szopki czy gwiazdy kolędnicze. Stanisław Kwaśny wprowadził do rzeźby nowe walory estetyczne i moralne, nowe spojrzenie na postaci świętych, czego się dotknie i o czym pomyśli, nabiera kształtów i form artystycznych. – mówi Zbigniew Micherdziński, kurator wystawy i kierownik Galerii Sztuki.

Znawcy tematu, w tym sztuki sakralnej podkreślają niezwykłą odwagę Kwaśnego w kanonie obrazowania sacrum, tę beskidzką inność, gdzie aniołek jest jaskrawo kolorowy, ma pyzatą uśmiechniętą buzię, Matka Boska jak postać z bajki jest łagodną i troskliwą matką, a Chrystus Frasobliwy bywa smutny, czasami znużony, ale zawsze przyjacielsko zatroskany o współczesny świat i jego mieszkańców. Twórczość Kwaśnego urzekła księdza Jana Twardowskiego, ilustrował nimi swoje tomiki poezji. Czyż nie jest to najlepsza rekomendacja?!

Stanisław Kwaśny jest nie tylko artystą ludowym, ale nauczycielem rzeźbiarstwa wielu pokoleń, prowadzi warsztaty artystyczne, inicjuje szereg działań kulturalnych. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga i Nagrody im. Władysława Orkana.

Wystawa czynna jest do 30 sierpnia w godzinach od 10.00 do 17.00. w Galerii ROK-u. Zachęcamy do jej obejrzenia.

/Tekst i foto: A. Macher/