REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Porąbka. Jubileuszowa tablica na 100 - u lecie odzyskania Niepodległości

06 Lis 2018

Patriotyczna  uroczystość związana z jubileuszem 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę  rozpoczęła się mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Porąbce. Wzięło w niej  udział wielu mieszkańców gminy poczty sztandarowe, dzieci i młodzież, przedstawiciele OSP, KGW i wielu innych organizacji społecznych, a także m.in. senator Andrzej Kamiński, poseł Małgorzata Pępek, starosta bielski Andrzej Płonka, radny powiatu bielskiego Krzysztof Chodorowski oraz gminne władze samorządowe.

Po Mszy św starosta bielski Andrzej Płonka w imieniu mieszkańców gminy powiedział m.in: Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ten entuzjazm naszych przodków udziela się nam, świętującym w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Swój wkład w czynną walkę, dosłownie w walkę na polach bitew mieli nasi przodkowie, mieszkańcy Porąbki.

Starostwo Powiatowe wydało ciekawą publikację książkową autorstwa historyka Jacka Kachla pt: DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI MIESZKAŃCÓW POWIATU BIELSKIEGO. To na kartach tej książki pojawiają się nazwiska żołnierzy z Porąbki -  nazwiska przodków naszych  sąsiadów, znajomych walczących na polach bitew od 1914  do 1918 roku.  Podam tylko kilka przykładów: Bieniek Jan, Józef i Franciszek,  Brzuchański Wojciech,  Czulak Antoni,  Gibas Józef, Wawok Konrad,  Fabia Franciszek,  Hebda Andrzej,  Ogórek Józef,   Błasiak Antoni,  Bułka Wojciech,  Micherda Józef,  Olszak Józef,  Droździk Józef,  Walusiak Stanisław,   Wykręt Józef i Jan,  Wawak Franciszek.  Wielu z nich niestety nie wróciło na swoją ukochaną porąbczańską  ziemię.

I to z myślą miedzy innymi o tych osobach, a także o wszystkich tych, którzy ze swojego rozumu i serca nie wykreślili słów: POLSKA NIEPODLEGŁA -  powstała piękna inicjatywa, zrealizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Porąbki i Gminny Ośrodek Kultury odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie złożono kwiaty na cmentarzu w Porąbce pod obeliskiem poświęconym pamięci „Rodakom Porąbki, Ofiarom Wojen Światowych”.

W dalszej części uroczystości odsłonięto i poświęcono tablicę z okazji pięknego jubileuszu. Tablicę zaprojektował nieżyjący już Florian Zasada. Pamiątka z okazji stulecia uzyskania przez Polskę niepodległości jest trzecią z kolei, które ozdobiły kaplicę pw. św. Urbana w Porąbce. Wcześniej zawisły tutaj tablica upamiętniająca pięćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz Orzeł Katyński w siedemdziesiątą piątą rocznicę mordu Polaków w Katyniu – mówi inicjator tych wszystkich działań Jan Kos, prezes Towarzystwa Przyjaciół Porąbki.

tekst: Jarosław Jesionka

foto; Mirosław Galczak