• CZECHOWICE-DZIEDZICE
 • Obradowało XVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich
 • BUCZKOWICE
 • PORĄBKA
 • SZCZYRK
 • JAWORZE
 • JASIENICA
 • KOZY
 • WILAMOWICE
 • WILKOWICE
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 100 lat niepodległości
 • 20 lat Powiatu
 • 1
 • 2
ZMIANA GODZIN DYŻURU W PUNKCIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W WILAMOWICACH W DNIU 2 LISTOPADA 2018 r.
Dnia 2.11.2018 r. ( piątek) w związku ze skróconym czasem pracy Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, ul. Paderewskiego 3 – nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w godzinach 9:00-13:00.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Swaczyna i inne atrakcje Święta Powiatu Bielskiego

03 Sie 2015

Święto Powiatu Bielskiego ściągnęło tłumy, dla których organizatorzy czyli Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy przygotowali cały wachlarz propozycji. Na estradzie jasienickiego Drzewiarza występował Zespół Regionalny BIEROWIANIE, a także DUDOSKI i LIPTAL LIPTAL z Czech Orkiestra Dęta z Mazańcowic. Urodą i tańcem czarowały mażoretki GRACJA z Wilamowic.

Niezwykłą atrakcją powiatowego święta było Josiynicki Żniwowani. Był to konkurs zbierania plonów metodami tradycyjnymi. Zmagania drużyn oceniali sędziowie, którzy mierzyli czas koszenia zboża sierpem oraz kosą, zbierania i wiązania go w snopki, a następnie ustawiania w kopki. Przy młóceniu cepem ocenie podlegała waga wymłóconego zboża. Natomiast ostrze wyklepanej kosy nie mogło popękać czy się zbytnio powykrzywiać. Konkurs drużynowy wygrali przedstawiciele sołectwa Jasienica przed Rudzicą i gminą Jaworze. Specjalne wyróżnienie za najciekawszą prezentację drużyny otrzymało sołectwo Biery.

Żniwa, to szczególny czas w roku. Kiedyś towarzyszyły temu różne obrzędy i przyśpiewki. Tego już nie ma - mówił Janusz Pierzyna, a Starosta Bielski Andrzej Płonka dodał, że konkurs Josiynicki Żniwowani to znakomita próba „ocalenia od zapomnienia” obrzędów, które dla minionych pokoleń były codziennością. Następnie wszyscy żniwiarze i obserwatorzy zmagań konkursowych poczęstowani zostali swaczyną czyli dawnym posiłkiem podawanym podczas pracy w polu na który składała się pajda białego chleba z grubo posmarowanym masłem i białym serem łączonym z miodem. W ten upalny dzień swaczyna smakowała wyśmienicie. Zresztą nie tylko swaczyna tego dnia była degustowana, gdyż równolegle do zmagań żniwiarzy, w specjalnie ustawionym namiocie odbywał się w ramach "Kulinarnego Dziedzictwa Powiatu Bielskiego" przegląd tradycyjnych potraw. Biorą w nim udział przedstawiciele lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie stowarzyszeń regionalnych, prezentując dziedzictwo kulinarne swojej małej ojczyzny w postaci potraw i napojów, wywodzących się z tradycji tutejszych terenów. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy, w której można odkryć nie tylko same produkty żywnościowe, specyficzne dla danego regionu, ale również jest to okazja do zapoznania się z rodzimą historią, tradycją oraz unikatową sztuką kulinarną, korzystającą z tradycyjnych receptur. Motywem przewodnim tegorocznego Przeglądu Potraw „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego” są „żniwa i potrawy związane z okresem żniw”.   Jury z uwagi na charakter pracy przy żniwach zwracało uwagę na potrawy które gasiły pragnienie (domowej produkcji podpiwki, kwaśne mleko), były łatwe do przetransportowania i spożycia w polu (wspomniana swaczyna, a także bułeczki, kołacze z serem czy sezonowymi owocami typu śliwki i jabłka). Sezonowymi letnimi zupami były wszelkie polewki z maślanki czy serwatki.

Komisja Oceniająca pod przewodnictwem Jolanty Konior – Kierownika Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki dokonała oceny w 5 kategoriach. Wszystkim uczestnikom Przeglądu przyznano równorzędnej wartości nagrody rzeczowe oraz dyplomy uczestnictwa w przeglądzie. Komisja oceniająca przyznała dodatkowo 5 statuetek wyrzeźbionych przez twórcę ludowego Czesława Kubika za najbardziej tradycyjną potrawę w kategoriach: zupy - KGW WILAMOWICE – MOĆKA Z CHLEBEM, danie główne - ZESPÓŁ REGIONALNY „KOZIANIE” – PLACEK ZIEMNIACZANY ZE ŚMIETANĄ, produkt - KGW RUDZICA – ŻEBROCZKA, ciasta i desery - KGW BIELOWICKO – KOŁOCZ ŚLĄSKI, napoje i nalewki - KGW NR 1 JAWORZE - PODPIWEK

Nagrody przyznali również: redakcja Miesięcznika „Mój Powiat” za najlepszą aranżację stoiska dla STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ KANIÓWKA, Rejonowy Związek Kół i Organizacji Rolniczych dla KGW BYSTRA – ZA NAJBARDZIEJ TRADYCYJNE STOISKO oraz Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dla KGW MIĘDZYRZECZE DOLNE – ŻEBERKA WĘDZONE W ŚMIETANIE Z ZIEMNIAKAMI.

Na Święcie Powiatu Bielskiego nie zabrakło zmagań sportowych. Organizatorzy przygotowali dla dzieci zawody w żonglerce piłką, rzutami woreczkami do koła czy cieszący się największą popularnością rzuty do wiklinowego koszyka … ziemniakami.

Gospodarze miejsca i uroczystości Starosta Bielski Andrzej Płonka i wójt Janusz Pierzyna witali licznie przybyłych gości, a wśród nich m.in. Posłów na Sejm RP: Mirosławę Nykiel, Aleksandrę Trybuś i Sławomira Kowalskiego, Wicewojewodę Śląskiego Mirosława Szemlę, radnych sejmiku Danutę Kożusznik i Andrzeja Kamińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Bielskiego Jana Borowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Bielska – Białej Jarosława Klimaszewskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Jasienica Jana Batelta i Gminy Buczkowice Piotra Żądło, Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej Adama Caputę, Komendanta Policji Dariusza Matusiaka, Dyrektora Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu Mirosława Dziergasa oraz Wójta Gminy Porąbka Czesława Bułkę, Wójta Jaworza Radosława Ostałkiewicza, Wójta Bestwiny Artura Beniowskiego, Wójta Buczkowic Józefa Caputę i z – ce Burmistrza Wilamowic Stanisława Gawlika.

Całość powiatowego święta zwieńczył koncert zespołu BACIARY i zabawa taneczna z zespołem PINUPBAND.

                                                                                  Tekst i foto: Jarosław Jesionka

 

 

Święto Powiatu Bielskiego