ZMIANA GODZIN DYŻURU W PUNKCIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W WILAMOWICACH W DNIU 2 LISTOPADA 2018 r.
Dnia 2.11.2018 r. ( piątek) w związku ze skróconym czasem pracy Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, ul. Paderewskiego 3 – nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w godzinach 9:00-13:00.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Nominacja gminy Porąbka do Nagrody Starosty Bielskiego im.ks. Londzina

03 Paź 2018

Samorząd gminy Porąbka nominował do tegorocznej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina Romana Pękalę – muzyka, emerytowanego nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Żywcu.

Roman Pękala działalność w Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce rozpoczął będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej, był wtedy członkiem zespołu akordeonowego,akompaniował zespołowi teatralnemu. Uczęszczając do Liceum Muzycznego w Bielsku-Białej udzielał się w orkiestrze dętej oraz w zespole muzycznym Synkopy.

Od roku 1972 jest instruktorem muzycznym w Gminnych Ośrodku Kultury w Porąbce, a od roku 1981 do chwili obecnej jest kapelmistrzem Orkiestry Dętej Domu Kultury w Porąbce. Orkiestra, pod batutą Romana Pękali, bierze udział w różnego rodzaju festiwalach i przeglądach, zdobywając czołowe miejsca. Orkiestra ta uświetnia uroczystości powiatowe, gminne, lokalne oraz reprezentuje Gminę Porąbka i powiat bielski poza granicami kraju. Wychowuje młode pokolenia muzyków – 3/4 członków orkiestry to młodzi ludzie. Aktywnie współpracuje z zespołami folklorystycznymi. W latach 1972-2000 był członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” w Żywcu. Od 1995 roku jest kierownikiem muzycznym Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Porąbczanie” w Porąbce. W zespole tym prowadzi akompaniament, klasę śpiewu i kapelę. Z wymienionymi zespołami reprezentował Polskę poza granicami kraju (większość krajów Europy, Kanada, USA). Corocznie organizuje nabór dzieci i młodzieży do nauki na instrumentach dętych oraz do nauki tańca i śpiewu do zespołu regionalnego „Porąbczanie”. Angażuje się także w działalność społeczną i samorządową. Dwie kadencje był członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddziału w Bielsku-Białej, członkiem zarządu i v-ce prezesem do spraw orkiestr. Funkcje te pełnił społecznie.

Od wielu lat społecznie udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich w Porąbce, prowadząc zajęcia śpiewu. Od 2000 roku działa w Towarzystwie Przyjaciół Porąbki i Radzie Sołeckiej. Czwartą kadencję jest radnym Rady Gminy Porąbka, pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku. Biografia Romana Pękali ukazała się w roku 2006 w leksykonie „Who is who w Polsce” i w „Życiu Muzycznym” w artykule zatytułowanym „Kto jest kim w PZCHiO”.

Za 50-letnią działalność i zasługi w krzewieniu kultury otrzymał wiele odznaczeń i nagród: odznaczenie “Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznakę Honorową „Za Zasługi Dla Województwa Bielskiego”, dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznakę Honorową “Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego”, Medal 60-lecia “Cepelia” w Warszawie, Medal Pamiątkowy “Zasłużony dla Kultury Ludowej”, Brązową, Srebrną, Złotą, i Złotą z Laurem Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Poprzez swoją aktywną działalność integruje nie tylko mieszkańców Gminy Porąbka, ale również Powiatu Bielskiego. Z jego talentu muzycznego i doświadczenia w tej dziedzinie skorzystało wiele osób, szczególnie młodych wychowanków. Z dumą należy podkreślić, że Pan Pękala, jako nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu, miał wpływ na rozwój artystyczny międzynarodowej klasy muzyków jakimi są bracia Golec.