Muzyczna uczta podczas Dni Bystrej

09 Lip 2018

Podczas tegorocznych Dni Bystrej odbyły się liczne imprezy m.in. jubileusz 35-lecia Chóru „CANTICA”, Bystrzańskie Recitale Organowe czy XIX Rodzinny Rajd Rowerowy. Na zakończenie zagrał zespół „BACIARY”.

W miniony weekend odbyły się XXIII Dni Bystrej, w ramach których organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i turystów wiele atrakcyjnych wydarzeń. Przez cztery dni estrada przy OSP w Bystrej zachęcała do udziału w licznych koncertach m.in. Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Zespołu Regionalnego „Ziemia Beskidzka”, zespołu „Mechanicy Szanty”, wokalisty Andrzeja Rybińskiego oraz zespołu „BACIARY”. Poza atrakcjami muzycznymi odbyły się również rozgrywki i zabawy sportowe dla dzieci oraz XIX Rodzinny Rajd Rowerowy. Oficjalnego otwarcia dokonał w piątek wicestarosta Grzegorz Szetyński oraz wójt gminy Wilkowice Mieczysław Rączka, ponadto w uroczystościach uczestniczyli także członkowie Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec i Stanisław Pięta, radni Rady Powiatu w Bielsku-Białej Helena Byrdy-Przybyła, Grzegorz Gabor, Grzegorz Gawęda oraz kierownik Biura ds. Promocji Powiatu Jolanta Konior. Również w piątek swoje święto obchodził Chór „CANTICA” z Bystrej, który w tym roku świętuje 35-lecie działalności. Chór z okazji swego jubileuszu, uświetnił organizowane po raz XXXII Bystrzańskie Recitale Organowe w Kościele p.w. Najdroższej krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej. Przybyli licznie słuchacze mieli okazję wysłuchać wspaniałego koncertu młodego, ale niesamowicie zdolnego i utytułowanego muzyka Krzysztofa Ostrowskiego z Warszawy oraz Chóru "CANTICA". Podczas jubileuszowego koncertu chór wraz z dyrygentką Janiną Rosiek wykonał utwory największych kompozytorów m.in.: Mozarta, Beethovena, Haendla, Verdiego, P. Bębenka i innych.

Krzysztof Ostrowski

Urodził się I stycznia 1993 roku w Warszawie Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie organów dr hab. Jarosława Wróblewskiego oraz studiów magisterskich na Uczelni Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Józefa Serafina i di hab. Jarosława Wróblewskiego (z wyróżnieniem). Obecnie jest studentem I roku studiów doktoranckich na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2012/2013 był stypendystą programu Erasmus w Musikhochschule Lübcck (Niemcy) w klasie organów prof. Arvida Gasła. Jest laureatem Nagrody Specjalnej I Festiwalu Muzyki i Kameralnej „Per Artem ad Astra" w 2007 r. w Krasnobrodzie, laureatem nagrody za najlepsze wykonanie utworu Mariana Sawy i Nagrody Publiczności w I Ogólnopolskim Konkursie Organowym Krasnobród laureatem III Nagrody II Krakowskiego Konkursu Wodych Organistów w 2009 r. w Krakowie. Zakwalifikował się do II etapu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie we wrześniu 2013 r. (I etap - kwiecień 2013, Hamburg). W październiku 2014 roku zdobył nagrodę za najlepsze wykonanie utworów Hermanna Schroedera na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Hermanna Schroedera w Trier. W grudniu 2015 roku został laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Bachowskim Konkursie Organowym w Krakowie. W 2017 roku zakwalifikował się do Międzynarodowego Konkursu Organowego w Musashino (Tokio).

Koncertował m.in. w Polsce, w Danii, we Włoszech, na Litwie i w Niemczech. Od 2001 roku współpracuje z Młodzieżową Orkiestrą Kameralną DIVERTIWENITO jako muzyk orkiestrowy i solista, biorąc udział w projektach artystycznych i koncertowych orkiestry na terenie kraju i za granicą. Podczas 61 European Music Festival for Young People w Neerpelt w Belgii, biorąc udział w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych został Laureatem 1 miejsca z najwyższym wyróżnieniem Summa Cum Laude. W 2010 roku założył zespól Blues Royce. Od września 2011 do stycznia 2014 roku pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współzałożycielem zespołu Bomba Kaloryczna oraz kompozytorem i współaranżerem większości piosenek z repertuaru tego projektu. Aktualnie pracuje w Bibliotece Narodowej w Warszawie w Zakładzie Zbiorów Muzycznych.

Zapraszamy na kolejne recitale w każdą sobotę lipca o godz. 18.30.

Zadanie jest współfinansowane ze środków powiatu bielskiego i gminy Wilkowice.

/Tekst i foto: M. Więzik/