Podróże kształcą
12 Kwi 2018To znane powiedzenie okazało się prawdziwe w przypadku wyjazdu 4 nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach –Dziedzicach do Onil w Hiszpanii W dniach od 12.03 do 17.03 b.r. uczestniczyli oni w job shadowing w Instituto de Educacion Secundaria la Creueta w Onil (Hiszpania), będącego częścią projektu „Więcej TIK, bardziej w Europie – przyszłość nauczycieli w nowoczesnej polskiej szkole", realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), projekt Mobilność kadry edukacji szkolnej. Celem wyjazdu było zapoznanie się z nowoczesnymi narzędziami TIK stosowanymi w partnerskiej szkole.
Podróże kształcą - pod warunkiem, że jest się otwartym na nowe doświadczenia, obserwacje i spostrzeżenia. Wszystko po to, aby nauczyć się dobrych praktyk, podpatrzeć skuteczne i sprawdzone rozwiązania i porównać rzeczywistość goszczącej szkoły z własną placówką. Tej postawy otwartości nie zabrakło polskim uczestnikom job shadowing.
Podczas pobytu w Onil poznali oni realia pracy w szkole w Walencji (zajęcia dwujęzyczne – w języku hiszpańskim i walenckim) i system edukacji w Hiszpanii. Obserwowali prowadzenie lekcji, podziwiając umiejętności swoich hiszpańskich partnerów w łączeniu nowoczesnych narzędzi TIK z dobrymi, tradycyjnymi metodami nauczania. Uczestniczyli też w zajęciach pozalekcyjnych dla uczniów (np. wolontariat w domu opieki) i dla nauczycieli (warsztaty z astronomii). Duże wrażenie zrobiły również na nich ciepłe relacje uczeń-nauczyciel, tak podczas zajęć jak i poza szkołą. W planie pobytu znalazła się także wizyta w Ratuszu i spotkanie z panią Burmistrz miasta Onil.
Szkoła hiszpańska zadbała również, aby polscy nauczyciele poznali skarby lokalnej kultury, m.in. Muzeum Lalek i fabrykę oliwy w Onil, historyczną Halę Targową i zamek św. Barbary w Alicante oraz Stację Biologiczną Torretes. Grupa z ZSTiL uczestniczyła też w przygotowaniach do fiesty „Maurowie i Chrześcijanie”, odbywającej się co roku w Onil na pamiątkę rekonkwisty, czyli walki chrześcijan o wyparcie Maurów w Półwyspu Iberyjskiego w okresie VIII-XVw.
Warto było się dokształcić podczas takiej podróży…
Ewa Wiewióra
Projekt jest współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.