• Dożynki
AWARIA SYSTEMU POJAZD I KIEROWCA
Za utrudnienia przepraszamy.

UWAGA!!!
W związku z planowaną przerwą techniczną w działaniu systemu teleinformatycznego
w dniach 20 i 21 września 2018 (czwartek , piątek) nie będzie prowadzona obsługa klientów w Wydziale Geodezyjno-Kartograficznym.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Szczepienie lisów - nie dotykaj szczepionek!

03 Kwi 2018

W terminie od 4 do 13 kwietnia 2018 roku na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka zostanie wyłożona w formie przynęty, która będzie miała kształt małych, brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby, wyczuwalnym przez lisy już z odległości około 800 metrów.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone. Podkreślić również należy, że szczepionka nie jest przeznaczona dla zwierząt domowych oraz gospodarskich i nie działa na nie wystarczająco skutecznie.

Szczepionka zostanie zrzucona przy użyciu samolotów z wysokości około 200 metrów na obszarze ponad 10 tys. km2powierzchni zielonych. Na terenie całego województwa śląskiego zostanie zrzuconych ponad 200 tysięcy dawek – nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, takimi jak pola, łąki czy ogródki działkowe. Szczepionka zostanie też wyłożona m.in. w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW).

Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie niezachowania odpowiedniej ostrożności i niedostosowania się do zaleceń. W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się ze szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udzielać będą pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 615.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. W latach 2011–2012 na terenie całego województwa śląskiego odnotowano po jednym przypadku wścieklizny, w latach 2013–2016 nie stwierdzono przypadków wścieklizny, natomiast w 2017 roku pojawił się jeden przypadek tej choroby.

Wykładanie szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy w ciągu roku – wiosną i jesienią. Wszelkie polowania w tym okresie są zabronione. Akcja finansowana jest z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowana przez Unię Europejską.

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach