Nauczyciele z ZSTiL na szkoleniu we Florencji

01 Mar 2018

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach od listopada 2016 jest realizowany projekt: „Więcej TIK, bardziej w Europie - przyszłość nauczycieli w nowoczesnej polskiej szkole”,w ramach projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Projekt  „Więcej TIK,…” przewiduje cykl szkoleń dla nauczycieli ZSTiL w celu  podniesienia  ich  kompetencji korzystania z narzędzi technologii cyfrowych  w procesie dydaktycznym. Wcześniej nauczyciele ZSTiL brali udział w  szkoleniach w Hiszpanii i Irlandii, a w dniach od 05 do 10 lutego br. 10 –osobowa grupa uczących wyjechała na kurs do Włoch. Organizatorem kursu pt. : „Social Media in the classroom” we Florencji był  Europass Teacher Academy.

Tematem zajęć było zastosowanie różnorodnych technik informacyjno-komunikacyjnych w procesie nauczania. Szczególną uwagę poświęcono mediom społecznościowym, które nauczyciel może wykorzystać w pracy z uczniem, aby uatrakcyjnić przebieg lekcji. W czasie kursu nauczyciele poznawali więc dydaktyczne zastosowania takich narzędzi jak: Facebook, YouTube, Google, Edmodo, Wordpress. Większość zajęć miała charakter ćwiczeń praktycznych.

Pracowano również używając programów: Screencast-o-matic, EdPuzzle czy Pinterest, dzięki którym  nauczyciel może wzbogacić nie tylko swój warsztat pracy, opracować nowe materiały dydaktyczne, ale przede wszystkim zwiększyć zainteresowanie uczniów przedmiotem i rozwinąć kreatywność młodego człowieka.

Podczas kursu prelegenci wiele miejsca poświęcili problemom etycznym korzystania z mediów społecznościowych, polityce prywatności, przemocy w Internecie i bezpieczeństwu danych w sieci.

Organizatorzy kursu zadbali też o to, aby nauczyciele mogli poznać  i zachwycić się bogactwem dorobku kulturowego toskańskich miast: Florencji (katedra Santa Maria  del Fiore, Galeria degli Uffizi), Sieny czy San Gimignano.

Zdobyte w czasie kursu umiejętności i doświadczenia zostaną wdrożone przez nauczycieli do pracy z uczniem, gdyż nowe technologie i Internet ze swoim bogactwem zasobów mają w dzisiejszym świecie służyć nie tylko rozrywce młodych ludzi, ale przede wszystkim ich rozwojowi i edukacji.

Anna Sikorska