Historia rodziny rzemieślniczej z Wilkowic

19 Gru 2017

W Książnicy Beskidzkiej 14 grudnia miała miejsce promocja książki Mieczysława Tarnawy pt. „Rodzinna firma mistrzów rzemiosła i społeczników 1934 – 2017.

Jak stwierdza autor ideą i myślą przewodnią tej książki jest pokazanie rodziny rzemieślniczej, jej historii, życia i pracy w zmieniających się warunkach ustrojowych Polski od końca II RP poprzez okupację niemiecką, Polskę Ludową i czasy III RP.

Już czwarte pokolenie rodziny Tarnawów zajmuje się rzemiosłem artystycznym - produkcją wyrobów z drewna, w tym zabawek. Firma została założona w 1934 roku przez Antoniego Tarnawę, jako zakład wytwórczy galanterii drzewnej, rękodzieła artystycznego i sprzętu sportowego.

Mieczysław Tarnawa kontynuuje dzieło ojca, za swą działalność był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, w roku 1978 otrzymał nadany przez Ministra Kultury i Sztuki tytuł Mistrza Rzemiosła Artystycznego. Zawsze był też aktywnie zaangażowany w działalność obywatelską i społeczną, był posłem na Sejm.

Rodzinne tradycje kontynuuje wnuk Mieczysława – Mariusz Tarnawa, który może poszczycić się podziękowaniami Agaty Kornhauser – Dudy za przekazanie drewnianej zabawki dla synka Pary Książęcej- Księżnej Catherine i Księcia Williama, którzy złożyli wizytę w Polsce w lipcu tego roku.

Zabawki Tarnawów to wyroby ekologiczne, tradycyjne, bezpieczne, wysokiej jakości, o charakterze edukacyjnym. Są wykonane z materiałów naturalnych i mają niepowtarzalne wzornictwo.

W Książnicy Beskidzkiej (do 6 stycznia 2018 roku) można zobaczyć interesującą wystawę pod tytułem "Szopki i ozdoby bożonarodzeniowe", gdzie eksponowane są zabawki rodziny Tarnawów.

Na promocji książki Mieczysława Tarnawy obecni byli m.in. prezydent Bielska – Białej Jacek Krywult, wójt gminy Wilkowice Mieczysław Rączka i kierownik Biura Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki w bielskim Starostwie Powiatowym Jolanta Konior oraz liczne grono rodziny, przyjaciół i wiernych fanów zabawek i wyrobów firmy Tarnawów.

Podczas spotkania Mieczysław Tarnawa przyznał, że myśli o napisaniu jeszcze jednej książki, tym razem o powstaniu i rozwoju firm polonijnych w Bielsku –Białej i okolicznych gminach. Nawet ma już tytuł tej przyszłej publikacji - „Sen o Ameryce spełniony nad rzeką Białą”.

Tekst i foto: Alina Macher/